Almanya'da Üretilen Birinci Sınıf Kedi Maması
İhtiyaç duyulan protein çeşitliliği

O kadar çok farklı kedi maması türü var ki hepsine yetişmek kolay değil. Özellikle kompozisyon açısından birçok farklılık olduğu için. Kedinizin mamasının içermesi gereken ana bileşenlerden biri proteindir. Peki protein neden kediniz için gereklidir? Daha doğrusu hangi proteinlere ihtiyacı var ve sağlıklı bir kedi maması başka hangi besinleri içermelidir?

Kediler doğada nasıl yer?

Gıda esas olarak karbonhidratlar, yağlar, proteinler ve su ile ek vitamin ve minerallerden oluşur. Ancak insan vücudunun mamasına yönelik gereksinimleri, kedinizin vücudunun mamaya ihtiyaç duyduğundan oldukça farklıdır. Bunun nedeni, insanların az ya da çok omnivor olmaları ve kediniz kendisini sevimli bir ev hayvanı olarak görse bile, aslında yiyeceklerini doğada avlaması gereken yırtıcı hayvanlardır.
Bu nedenle kedilerin mamalarından çok fazla şeye ihtiyaçları vardır. Doğadaki çeşitli av hayvanları sadece genel olarak enerji ihtiyacını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda optimum çeşitlilikte amino asitler (proteinlerin bileşenleri) ve yağ asitleri (yağların bileşenleri) sağlar. Böyle dengeli bir beslenme, kedilerin eksiklikleri önlemesinin, performansı garanti altına almanın ve olgun bir yaşa kadar sağlıklı yaşamanın en iyi yoludur.

Kedi mamasındaki proteinler: Tüm bunlar neye bağlıdır?

Sağlıklı kediler, köpeklere kıyasla mamalarında daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyar. Doğada, kediler kesinlikle etobur bir yaşam sürerler, bu da onların tamamen et yiyen oldukları anlamına gelir. Bu nedenle karbonhidratları köpekler kadar tolere etmezler ve ayrıca yiyecekleri yoluyla daha temel besinleri emmeleri gerekir ve bunlar esas olarak veya yalnızca hayvan dokularında meydana gelir. Bu protein içeriği kuralının istisnası, böbrek hastalığı olan kediler için geçerlidir. Onlar için daha düşük protein içeriğine sahip bir gıda böbrekler üzerinde daha naziktir. Kedinizde böbrek yetmezliği veya başka sağlık sorunları varsa, öncelikle veterinerinizle uygun bir diyet hakkında görüşmenizi öneririz.
İnsanlar gibi kedilerin de esansiyel amino asitlere ve yağ asitlerine ihtiyacı vardır. Bunlar vücutlarının kendi kendine yapamadığı besinlerdir, bu nedenle yiyeceklerinden emilmeleri gerekir. Örneğin, kedilerin mamalarından yeterli miktarda *taurin ve arginin amino asitleri ile araşidonik asit** yağ asidini emmesi gerekir. Örneğin, bir taurin eksikliği kalp hasarına, zayıf bağışıklık savunmasına ve retina hasarına yol açabilir.

 

Hayvansal protein kaynağı olarak kas eti yeterli midir?

Daha önce de belirtildiği gibi, "et" terimi aynı zamanda hayvan dokusunu da içerir. Çoğu insan iyi eti düşündüğünde, saf kas etini kasteder, ancak kesinlikle et, bir çiftlikten veya av hayvanından kullanılabilecek her şeyi içerir. Şu örneği ele alalım: Bir fare, kediye uygun miktarlarda tam bir protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral ve eser element paketi sağlar.

 

Ama bir fare sadece %20 saf kastır, yani kas eti. Av hayvanının tamamını kullanan bir kedi için et, önemli besinleri sağlayan her şeydir. Bu aynı zamanda sindirim sistemi, deri ve kürk, kıkırdak ve kemikler de dahil olmak üzere organlar anlamına gelir. Yani bir kedi sadece kas etinden oluşan bir diyet yeseydi, birçok besinden eksik olurdu.

 

 

 

Kedimin de bitki bazlı mamaya ihtiyacı var mı?

Kedi mamasındaki

bitki bileşenleri, kedinize hem önemli vitaminler sağlar hem de karbonhidrat formunda enerji kaynağı olarak kullanılabilir.Ancak bu karbonhidratlar, kedinizin kolaylıkla kullanabileceği bir biçimde mevcut olmalıdır. Fare ile verdiğimiz örneğe dönecek olursak, fare karbonhidrat yemişse, kedi de doğal olarak onları emecektir. Bununla birlikte, karbonhidrat miktarı nispeten küçüktür ve fare ölmeden önce onu sindirerek kedinin onu daha kolay emmesini sağlardı.
Besin çeşitliliğine bağlı olarak, tahıllar ve diğer karbonhidrat kaynakları, diyet lifi ve karbonhidratlara ek olarak %8 ila %14 arasında doğal bir protein içeriği de sağlar. Bitkisel protein, reçetelere "bitki protein özütü" veya "protein izolatı" olarak yüksek konsantrasyonlu bir biçimde eklenebilir. Happy Cat, bu bilgi temelinde Doğal Yaşam Konsepti'ni geliştirmiş ve onu tüm ürün tariflerinin arkasındaki temel prensip. Bu nedenle tüm Happy Cat ürünlerinde yüksek oranda et veya balıktan elde edilen çok yüksek dereceli hayvansal protein bulunur. Ancak kedilerin et veya balığa ek olarak yukarıda belirtilen hayati maddelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle Natural Life Concept, sindirimi desteklemek için yüksek kaliteli proteini kedi dostu karbonhidratlar, yüksek kaliteli yağlar, seçilmiş otlar ve diyet lifi ile birleştirir. Böylece beden bütünsel olarak doğadan sağlanır.

Kediler gerçekten vejetaryen olabilir mi?

Kısacası, hayır. Kediler için tamamen vejetaryen ve hatta vegan bir diyet, yeterli miktarda uygun besin maddesi eklenmeden türe uygun olmayacaktır. Tamamen vejetaryen bir diyet, özellikle büyüme evresi, hamilelik veya emzirme döneminde yüksek eksiklik belirtileri riski oluşturur. Dengesiz bir vejetaryen diyet verildiğinde kedilerin en sık yoksun olduğu maddeler arasında yukarıda bahsedilen temel maddeler (taurin, araşidonik asit ve B12 vitamini) bulunur. Bu bileşenler ya tamamen eksiktir (taurin, B12) ya da çok az bitki bazlı gıdada (arakidonik asit) bulunur. Vejetaryen tam mamalar bile kedilerin besin gereksinimlerine göre uyarlanmayabilir, bu nedenle dengeli bir menü oluşturabilmeniz için kapsamlı diyet değişikliklerini veterinerinizle görüşmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Kaynak:

Dillitzer, N.: Tierärztliche Ernährungsberatung. Elsevier 2012
https://www.gesetze-im-internet.de/futtmv_1981/FuttMV_1981.pdf, page 37

Diğer Konular