Almanya'da Üretilen Birinci Sınıf Kedi Maması
Sağlıklı kuru kedi maması

Kedime yaş mı yoksa kuru mama mı vermeliyim? Pek çok kedi sahibi bu soruyu soruyor, çünkü kediler diğer evcil hayvanlara göre idrar yolu rahatsızlıklarına daha yatkındır ve bunlardan kaçınmak için yeterli sıvı alımının sağlanması özellikle önemlidir. Burada kuru mama verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Kuru kedi mamasını iyi yapan nedir?

Kediler için yüksek kaliteli bir kuru mama, çok sayıda iyi dengelenmiş besin, vitamin ve mineral içerir. Kuru ve ıslak mamalar arasındaki temel fark, bir kedinin beslenmesinde önemli bir rol oynayan su içeriğidir. Kediler oldukça konsantre idrar üretebilir. Doğa bunu, tıpkı çöldeki ataları gibi vücut suyunu mümkün olduğunca uzun süre dayanabilecek şekilde ayarladı. Bu nedenle, idrar pH'ını optimum aralıkta tutan katkı maddesi içeren kuru bir mama seçmek iyi bir fikirdir. Bu, strüvit taşları gibi tehlikeli idrar taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. Bir tabak tatlı suya sürekli erişim de idrar taşlarının önlenmesine yardımcı olacaktır. Alternatif olarak, kedinizin mama tanesini ılık suda yumuşatabilirsiniz. Bu aynı zamanda kedinizin mamasıyla birlikte su tükettiğinden emin olmanızı da sağlar.

Kuru gıdanın faydaları nelerdir?

Kedinize kuru mama vermeyi tercih ederseniz, bunun kediniz, kendiniz ve çevre için birçok faydası vardır.

Kediler için kuru mamanın faydaları şunlardır:

  • Kuru yiyecekler uzun süre saklanabilir
  • Daha büyük paket boyutları atıkları azaltmanıza
  • olanak tanır
  • Kuru mamayla beslemek *yaş mamaya göre daha ucuzdur

 

Mama kasede daha uzun süre dayanır, bu da daha az mamanın boşa harcanması anlamına gelir. Mamayı sabahları kaseye koyarsanız, zaten kurumuş ve muhtemelen artık hijyenik olmayacak ıslak mamanın aksine, birkaç saat sonra kediniz için hala kabul edilebilir ve lezzetli olacaktır. Bu özellikle yaz aylarında özel bir avantajdır, çünkü kuru mamanın aksine ıslak mama sıcak dönemlerde böcekler için iyi bir besin kaynağıdır. Ayrıca yumurtalarını içine koymayı severler. Kuru kedi mamasının bir diğer avantajı da yüksek enerji içeriğinin kedinizi uzun süre tok hissetmesini sağlaması ve özellikle aktif kedilere daha fazla enerji sağlamasıdır.

Kedime ne sıklıkla kuru mama verebilirim?

Kuru mama vermeniz kedinizin ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayacaktır. İşiniz sizi her gün saatlerce evden uzaklaştırıyor mu? Daha sonra sabahları kedinizin kasesini kuru mamayla doldurabilirsiniz, böylece gün içinde birkaç kez az miktarda yiyebilir. Bu, "ad lib" beslemesi olarak bilinir (Latince'den "istendiği gibi" anlamına gelir). Kedi arkadaşınızın, her gün yaklaşık on fareyi yakalayıp yemesi gereken vahşi doğadaki akrabaları gibi davranmasını sağlar. Günlük rasyon yenmişse, günün sonunda kaseyi doldurmamak önemlidir. Kedinizin ne kadar kuru mamaya ihtiyacı olduğundan emin değilseniz, ambalaj üzerindeki bilgiler iyi bir rehber olabilir. Kedi arkadaşınız kısırlaştırılmışsa, kısırlaştırılmamış bir kediden %30'a kadar daha az kaloriye ihtiyacı olacaktır. Aynısı, daha az aktif olan daha yaşlı veya daha sevimli kediler için de geçerlidir.

Kediniz yeterince su içmiyorsa basit ipuçları

Kediler yemeklerinde olduğu gibi gün boyunca küçük porsiyonlarda su içmeyi severler. Yaklaşık su gereksinimi vücut ağırlığının kilogramı başına 50 ila 70 mililitre arasındadır. Kediniz gözle görülür şekilde daha az su içiyorsa, temel su ihtiyacının karşılandığından emin olmak için bir dizi püf noktası vardır. Örneğin kedinize kuru mamanın yanında yaş mama da verebilirsiniz. Gerekirse, kedinizin daha fazla sıvı almasını sağlamak için ıslak mamaya biraz ılık su ekleyebilirsiniz.

Mutfakta veya banyoda açtığınızda kedinizin musluktan akan suyu içmeyi tercih ettiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu durumda bir içme çeşmesi almak iyi bir fikirdir. Bazı kedi sahipleri, içme suyuna az miktarda tuzsuz, baharatsız et suyu veya konserve ton balığından birkaç damla su eklemenin de yardımcı olduğunu düşünmektedir. Bu, içmeyi bir tat hissine dönüştürecektir.

 

Kedim idrar taşlarına yatkın: böbrek sorunları olan kediler için kuru mama mı yoksa ıslak mama mı daha iyi?

Kediler doğal olarak yüksek konsantrasyonda idrar üretebilir. Kediniz idrar taşlarına yatkınsa bu bir sorun haline gelebilir. Yeni idrar taşlarının oluşmasını önlemek için gün boyunca yeterince su içtiğinden emin olmak özellikle önemlidir. Kedinizi böbrek sağlığını geliştirmek ve desteklemek için azaltılmış fosfatlı bir mamaya geçirebilirsiniz. Kedi dostunuz için mama değişimini kolaylaştırmak için Happy Cat, böbrekler üzerinde çok hassas olan, özellikle lezzetli bir kuru mamaya sahiptir. Kediler bazen yeni bir mamayı tadını beğenmedikleri için reddederler. Happy Cat Sensitive Adult Kidney Diet özellikle lezzetlidir ve içerdiği yüksek kaliteli ham maddeler ve yüksek taurin içeriği aynı zamanda mamanın daha sağlıklı olmasını sağlar. kedilerinizin genel ihtiyaçlarını karşılayın.

 

Kısacası, kediler için hangisi daha iyi – kuru mama mı yaş mama mı?

Sonunda, onu ne besleyeceğinize kediniz karar veriyor! Her iki mama türü de kedinize türe uygun bir beslenme sağlayacaktır. Ancak kedileri kuru mama ile beslerken unutulmaması gereken en önemli şey yeterince su içtiğinden emin olmaktır.

Diğer Konular