Almanya'da Üretilen Birinci Sınıf Kedi Maması
Kedi mamasında optimum et miktarı

Kedilerin çok özel metabolizmaları vardır ve onlara verilen tüm yiyeceklerin, ister kuru ister yaş mama olsun, bol miktarda et içermesi gerekir. Et oranı yüksek bir kedi maması arıyorsanız, Happy Cat'te tam olarak doğru yere geldiniz. Yemeğimizdeki hayvansal protein oranı tarife bağlı olarak %88'e kadar çıkmaktadır. Optimum et oranı ve bireysel gıda bileşenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

"Et oranı yüksek kedi maması" ne anlama geliyor?

 

Yiyecekteki et oranı, toplam protein içindeki hayvansal protein oranı olarak tanımlanır. Et teriminin tek bir tanımı yoktur. Kedi mamasında et oranının nasıl hesaplanacağı bile net olarak belirlenmemiştir.
Ancak bir şey doğru. Et sadece saf kas eti anlamına gelmez. Çiftlik veya av hayvanından kullanılabilecek her şeyi içerir: kıkırdak, kemikler, iç organlar, mide içeriği, deri ve kürk. Bu eksiksiz paket, protein ve yağa ek olarak, eser elementler, vitaminler, diyet lifi ve karbonhidratlar ile birlikte kalsiyum gibi hayati mineralleri sağlar. Kas eti ayrıca B vitaminleri, fosfor ve demir sağlar.

Bir karşılaştırma: Tipik bir av hayvanı, avcıya tahmin ettiğinizden daha az kaslı et sağlar. Bir farenin kas eti oranı ortalama olarak sadece %20, bir tavşan için ise %30 civarındadır. Vahşi doğada kedilerimizin çevresel ve etik bakış açılarından mükemmel bir şekilde yaptığı av hayvanı tam olarak kullanarak, yırtıcı hayvanın gerekli tüm besin maddelerinin güvenilir bir şekilde tedarik edilmesini garanti eder. Ve Happy Cat çeşitleriyle kediniz de en iyisini yiyor.

Çeşitli ham madde kaynakları: hayvan ve bitki proteinleri

Kedi mamalarını doğrudan ve önyargısız olarak karşılaştırabilmek için toplam protein içindeki hayvansal protein olarak et oranı üretici tarafından tanımlanmalıdır. 'Weende' veya yakın analiz, aksi takdirde toplam protein veya ham protein içeriği olarak ifade edilen bir hayvan yeminde bulunan toplam proteini belirlemek için kullanılır. İki ham madde kaynağı vardır: hayvansal ve bitkisel proteinler. Türüne bağlı olarak, tahıllar ve diğer karbonhidrat kaynakları da diyet lifi ve karbonhidratlara ek olarak %8 ila %14 arasında doğal protein içeriğine sahiptir. Hayvan yemi ambalajlarında 'bitki protein özü' veya 'protein izolatı' terimlerini zaten görmüş olabilirsiniz. Bu, yüksek konsantrasyonda bir bitki proteinidir.
Et oranı %80 olan bir kedi maması bu nedenle, yemin en büyük kısmının (%80) kesilen hayvandan geldiği ve bu nedenle yalnızca %20 bitkisel protein içerdiği anlamına gelir.

Üreticinin büyüteç altında kedi mamasında beyan ettiği et oranı

Üreticinin beyanı hakkında size daha iyi bir fikir vermek için, burada %70 et oranı beyan edilmiş bir kedi maması örneği verilmiştir:
kuzu %51 (%28 kuzu eti*, %16 kurutulmuş kuzu eti**, %8 kuzu yağı***), bezelye, taze turna (%8)*, kurutulmuş ringa balığı (%7) **, taze ördek sakatatı (%4)*, patates, otlar… * taze, ** suyu alınmış, ***yağ ≠ et

Rakamları toplarsanız, beyan edilen 70'in kesinlikle doğru olduğunu göreceksiniz. Ancak malzemelerin sadece %40'ı taze. Taze etin doğal su içeriği nedeniyle, bu, kurutulmuş malzemelerden çok daha ağır olacaktır. Bu malzemeleri de kurutursak, oranları sadece %13'e düşer.
Saf yağın et oranına dahil olmadığını bilmek de önemlidir. Ev yapımı domuz yağına benzer şekilde, kesilen hayvanın göbek eti ve diğer yağ dokusunun ısıtılması ve ardından dışarı akan yağın ayrı toplanmasıyla elde edilir - zaten işlenmiştir ve et oranına dahil edilemez.
Bu örnekte, belirtilen %70 et oranının yarısından biraz fazlası, kritik incelemeden sonra tarifte kalıyor:
%23 (kuru içerik) + %13 (taze malzemeler, kuru malzemelerin su içeriğine dönüştürülür) = %36

Kedi maması et oranıyla ilgili diğer ayrıntılar

Feed içindeki içerikleri listelemek için kullanılan grup beyanı ile bireysel beyan arasında bir fark vardır. Grup beyanında, içerikler ham madde grupları oluşturmak için birleştirilir:

  • "Et ve hayvansal türevler" (hayvan kaynaklı tüm içerikler)
  • "Bitkisel kökenli tahıllar ve türevleri" (tüm bitki bazlı içerikler)

Belirli bir bileşenin miktarları bu nedenle genellikle parantez içinde yüzde olarak belirtilir. Bu yüzde, daha sonra bu bileşenin belirli hammadde grubu içindeki kesin oranıyla ilgilidir.

Şu örneği göz önünde bulundurun: "Et ve hayvansal türevler (%20 kümes hayvanları)" beyanı, bu gruptaki kümes hayvanlarının yüzdesinin %20 olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, kalan %80'in hangi hayvanlardan geldiği açık değildir.
Bireysel beyan, aksine, tüm yem bileşenlerini ayrı ayrı belirtir ve yemin kediniz için tam olarak ne içerdiğini görebilirsiniz. Kediniz mamasına duyarlı mı? O zaman, tarifin içindeki malzemelerin siz haberiniz olmadan değişmeyeceğinden emin olmanın tek yolu bu olduğundan, bireysel beyanları olan bir yiyeceğe ihtiyacınız var. Kediniz için mamanın tam olarak ne içerdiğini bilirsiniz ve üreticinin beyan edilen spesifikasyonlara uyması gerekir.

Happy Cat gıda bileşenleri ve et oranını nasıl beyan ediyor?

Happy Cat'te kuru mamamız için her zaman bireysel beyanı kullanırız. kompozisyonuHappy Cat Culinary Farm Poultry referansıyla ayrıntılı olarak inceleyelim.
Tavuk proteini* (%20), patates gevreği, kurutulmuş patates, kümes hayvanları proteini**, hayvansal yağ (kümes hayvanları dahil), et unu, ayçiçek yağı (%2,4), lignoselüloz, balık hidrolizatı*, pancar küspesi* (şekeri alınmış), kanola yağ (%0,6), maya*, elma posası* (%0,4), havuç (%0,25), deniz yosunu, keten tohumu (%0,2), hindiba tozu (%0,15 = %0,1 inülin), kuşbaşı bezelye (%0,13), pancar toz (%0,13), midye eti* (%0,05), mayalar* (özüt, %0,02 = %0,0032 MOS);

*) kurutulmuş **) kurutulmuş, kısmen hidrolize
*Bu yiyeceğin et oranı %20'dir - ilk bakışta bu oldukça düşük görünebilir, ancak ördek taze bir malzeme olarak kullanılsaydı, %25'i %75 protein olurdu. Aslında, dokularda tutulan su nedeniyle taze malzemeler, kurutulmuş malzemelerden üçte iki daha fazla ağırlığa sahiptir.

Kedi maması ambalajında ne belirtilmelidir?

Bir yiyeceği diğeriyle karşılaştırmak kafa karıştırıcı bir iş olabilir. Ancak, reklam iddialarını kontrol etmenize olanak tanımak için, yasal bir düzenleme, üreticinin ambalaj üzerinde reklam vermek için kullandığı tüm özel bileşenlerin kesin miktarlarının da kompozisyonda listelenmesini gerektirir. Diğer detaylar isteğe bağlıdır. Böylece doğru yemeği seçerken detayları çok eleştirel bir şekilde inceleyebilirsiniz. İlk bakışta, taze et bileşenlerini listelemek et oranını yükseltir, bu nedenle aşağıdaki grafikte gösterdiğimiz gibi dönüştürülmesi gerekir.

Evcil hayvan maması bileşimimizi mümkün olduğunca doğru bir şekilde listelemeyi seviyoruz. Bu, yalnızca yasal olarak gerekli bilgileri belirtmekten çok daha ileri gittiğimiz anlamına gelir – diğer bileşenleri de listeleriz. Bunu sizin için şeffaflığı artırmak için yapıyoruz, böylece kedi dostunuz için kuru mamamızda ne olduğunu ve ne kadar olduğunu bilirsiniz.

Diğer Konular