Kedinizin beslenmesi hakkında ipuçları

Kedinizin mutluluğunu ve sağlığını nasıl sağlarsınız?

Sorumluluk  sahibi kedi sahiplerinin her zaman sordukları soruları derledik ve cevaplandırdık. Tımardan beslenmeye kadar

Beslenme ile ilgili Genel Sorular

Yemek konusunda seçici kediler için ne yapılabilir?


Bazı kediler yemek konusunda seçici davranırlar ve mamalarında çeşitlilik isterler. Happy Cat kuru mamalarından yapacağınız bir karışım, onların keyifli bir şekilde mamalarını yemesini sağlayacaktır. Normal mamalarına bir miktar yaptığınız karışımı eklemeniz yeterlidir.
 

Mamasının doğru miktarı nedir?

Kedinizin kilo problemi varsa, günlük mama miktarını azaltın ve yağ oranı düşük mamalar tercih edin. Zayıf ve aktif kediler için mama miktarını arttırabilirsiniz.

Tahıl kediler için zararl mı?

Kediler köpeklere kıyasla besinlerinde daha fazla hayvansal proteine ihtiyaç duyarlar. Ancak bu durum onların karbonhidratı sindiremedikleri anlamına gelmez. Karbonhidrat, mamanın içeriğinde kolay sindirilebilir formda kullanılmışsa, rahatlıkla kedinize verebilirsiniz. Mamanın içeriğinin %40'ı karbonhidrattan oluşabilir. 

Karbonhidratın kaynağı tahıl, patates yada başka bir besin olabilir.

Herhangi bir alerjik durumla karşılaşırsanız, karbonhidratı kesebilirsiniz. Gerçek gıda alerjileri sanıldığından daha nadir görülür.  Kedinizdeki her değişikliği alerji olarak değerlendirmemelisiniz.

Karbonhidrat, özellikle emziren hayvanlar için önemlidir. Emzirme dönemlerinde laktoz üretiminde yardımcı oluyor. Hatta protein açısından zengin bir diyet ile, karbonhidratlar önemli ölçüde kedinin süt verimini artırabilir.

Kuru Mama, yaş mama ile karşılaştırıldığında çok daha fazla karbonhidrat bulundurur ki buda emziren kediler için önemlidir.

Karbonhidrat ilave edilmiş, gıdalarda, protein ve yağ miktarı düşer. Bu durum metabolik organların (karaciğer ve böbrek) daha az yorulmasını ve uzun vadede daha uzun çalışmalarını sağlar. Sonuç olarak kedilerin diyetlerine "et" eklemek, ihtiyaçları yoksa gerekli değildir.
 

 

Yemeğin et içeriği nedir?

 

Maalesef ‘et oranı’ ne bilimsel olarak belirlenir nede korunur.  Mesela, Yoğurtta olan ‘light’ ibaresinin ‘düşük kalorili’ yada ‘yağı azaltılmış’ anlamına geldiği gibi.

En önemli şey, tüm besleme formülünün bir oranı olarak hayvansal protein miktarı "et oranı’ olarak belirtilmektedir. Bu durumda Happy Cat Supreme mama içeriklerimiz, formüle bağlı olarak, %76 ve %87 arasında olacaktır.
 

 

Kuru Mama kediler için zararlı mıdır?

Evimizin kedilerinin ataları çölde yaşadılar. Aşırı su kaybını ortadan kaldırmak ve vücudun su tasarrufu için idrarı konsantre edebilme yetenekleri gelişti.Buda diğer hayvanların aksine günümüz kedilerinin neden çok sık idrar yolu hastalıklarından muzdarip olduğunu açıklıyor. Yeterli su tüketimi, optimal protein ve mineral içeriği olan diet ile idrar yolu bozuklukları önlenebilir ve aynı zamanda kedinin çok hassas olan böbrekleri korunabilir.

 

Yaş mama yada kuru mama aynı korumayı sağlar. Çoğu kedi sahipleri, yinede karışık mama verirler. Yani kedinize hem kuru hem yaş mama verip avantajlarını alabilirsiniz.

Ancak, kuru mama seçerken idrar pH dengesini korumak için tasarlanmış özel bir katkı olmasını aramak esastır. Happy Cat mamalarımız gibi..

Bu, seçilen mama ile birlikte içme suyunu bolca kullanmak süretiyle- zararlı struvit kristalleri, ya da mesane taşlarının oluşumunu önleyebilir. Küçük miktarlarda mama tükemi için kediler vücut kilo başına 55-70 ml arası suya ihtiyaç duyarlar. Ortalama olarak günde 10-12 kere su içerler. Su içme oranları mama içerisinde bulunan kuru maddelerede bağlıdır: Kabaca gram başına 2 ila 2.5 ml su içerler. Kediler ayrıca yumuşatılmış kroketlerden de zevk alırlar.

Islak mamada olduğu gibi, her zaman doğru sıcaklıkta olduğunundan emin olun. Kediler çok sıcak ve çok soğuk olan mamayı sevmezler. Vücut sıcaklığında olmalıdır (yaklaşık 38.5°C)

Kedilerin avcı olduğunu ve avlarının sıcak kanlı olduğunu göz önüne alırsak bu mantıklıdır.

Yeterli su tüketiminin garantisi için aşağıdaki noktalara dikkat edin;

 • Kedinin her zaman taze ve temiz suya kolayca erişimi olmalıdır.
 • Evde birkaç su dolu kase olmalıdır. Bunlar kolayca erişilebilir bir yerde olmalıdır.
 • Kediler cam, metal ya da porselen kaplarda içmeyi tercih eder.
 • Kumluğu ve su kabının arasında en az yarım metre olmaldır.
 • Mama kasesini ve su kasesini en az iki metre ayrı tutmak idealdir.  Aksi takdirde çoğu kediler sadece "tatsız" gıda olarak suyu algılar ve içmekten rahatsızlık duyarlar.
 • Bazı kediler akan sudan içmeyi tercih ederler. Bu durumda çeşme iyi bir fikirdir.
 • Hasta ve bitkin hayvanlar su içmeyi azaltırlar
 • Eğer kediniz az su içiyor ise kaliteli bir ıslak mama ile kuru mama takviyesi gerekir. Gerekirse, bu biraz sıcak su ekleyerek kedinizin sıvı alımını arttırabilirsiniz.
 • Su, tuzsuz ve baharatsız et suyu veya birkaç damla salamura ton balığı ile daha lezzetli hale getirilebilir.

 

Yüksek sindirilebilirlik neden önemli?´

 

>Özellikle yüksek sindirilebilirliği olan mamalar, besinin vücut tarafından kolayca emilmesini ve zaman alan sindirim süreçleri olmadan vücutta metabolik işlemler için kullanılmasını sağlarlar.

 

Daha kolay sindirilebilir yiyecek daha az beden ile uğraşır ve "atık" olarak kalır. Dolayısıyla yüksek sindirilme hassas hayvanlar için çok önemlidir.  Kullanılan hammaddelerin yüksek kalitede olmas koordineli olarak mamaya daha çok sindirilebilirlik ve kalite katar. Sindirimi etkileyen bir diğer önemli faktör ise üretim süreci: Örnek vermek gerekirse, kroket gibi ürünlerin sindirimi ezilmiş gevreklerden daha kolaydır.

Aşağıdaki kriterler iyi/yüksek sindirilebilirliği işaret eder:

 • Küçük miktarlarda yemek
 • Az miktarda dışkı
 • İyi kıvamlı dışkı

Sindirilebilirlik sadece yemekle değil aynı zamanda hayvanlada alakalıdır. Sinirli ve yaşlı hayvanlarda sindirilebilirlik daha kısıtlıdır çünkü gıda bağırsaklardan çok çabuk geçer yada sindirim organları daha az verimli çalışır. Happy Cat ürünleri bilhassa yüksek sindirilebilir ürünlerdir. (%90). Bu nedenle çok iyi tolere edilir. Tuvalet kabındaki dışkıların hacmi, iyi bir gıdanın kedinin vücudu tarafından nasıl kullanıldığının iyi bir göstergesidir.

Kısırlaştırma

Kısırlaştırılmış kedi ve köpeklerin beslenmesi hakkında bilinmesi gereken nelerdir?

Kısırlaştırma operasyonu, hayvanların bütün metabolizmasını etkileyen hormonal değişimlere sebep olur. Bu metabolik değişimlerin sonucunda, normal miktarlarda mama yemeye devam etseler bile kilo alabilirler. Kısırlaştırılmış bir hayvanın, kısırlaştırılmadan önce besinlerden aldığı enerjinin (kalori) sadece %75-80'ine ihtiyaçları vardır.
Kısırlaştırma operasyonundan sonra kilo kontrolü çok önemlidir. O yüzden hayvanlarınızı her 15 günde bir tartıp, kilo durumlarına göre mama miktarlarını ayarlamalısınız.
Kısırlaştırılmış hayvanlar için ideal mama düşük kalorili olmalıdır. Çünkü kısır hayvanların enerji gereksinimleri azalır. Happy Cat'in biftekli Voralpen Rind maması kısırlaştırılmış kedilerin favorisidir ve diyet çeşiti mevcuttur.
Önemli olan bir diğer konuda, kedinize çok fazla atıştırmalık ya da ödül maması vermemektir.
Verdiğiniz atıştırmalıkların düşük kalorili olmasına dikkat etmelisiniz. Kedinizin düzenli olarak kuru gıda alımını desteklemek için arada yaş mama verebilirsiniz. Yaş mamanın yağ oranının düşük olması gerekir.(ham yağ oranı %1)
Son olarak, kedinizin aşırı kilo almasını engellemek için ona egzersiz yaptırmalısınızç Günde 10-15 dakika onunla oynamanız kalori yakmasını sağlayacaktır. Ayrıca oyuncaklarda kedilerin daha fazla hareket etmesini sağlar.

Yavru Kediler

Yavru kedime yetişkin maması vermeye ne zaman başlamalıyım?

Yavru kediler, 5 haftalık olduktan sonra kuru ya da yaş mamaya geçiş yapabilirler. Bu dönemde yüksek kaliteli besinler içeren ıslak ya da kuru mama verilebilir. Normalde kediler 9-12 aylık olduklarında fiziksel olarak tamamen büyümelerine rağmen büyük ırk kediler 4 yaşlarına gelene kadar büyümeye devam edebilirler. Büyümeleri durana kadar Happy Cat Genç mamalarına devam etmelisiniz. Sadece gerekli durumlarda Happy Cat Yetişkin mamasına geçiş yapabilirsiniz. Örneğin kediniz biraz kilolu ise, ona uygun bir yetişkin mamasına geçebilirsiniz.

Yaşlı Kediler

Kedimi "yaşlı" olarak değerlendirmeli miyim? 

Yaşları ilerledikçe kediler farklı diyetlere ihtiyaç duyarlar. Happy Cat'in Best Age 10+ maması, 10 yaş üstü kediler için özel olarak hazırlanmıştır. Yaşlı ve aktif olmayan kediler için Happy Cat Diyet mamasını Best Age ile karıştırıp verirseniz aşırı kilo  alımını engellersiniz. Veteriner tarafından yapılan düzenli muayeneler ilerde oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmenizi ya da erken teşhis konulmasını sağlar.

 
Ara